Tydzień Bajek w Szkole Podstawowej nr 2 w Ziębicach
Jeśli zechcesz poznać bajek czar,
książkę otwórz - wyobraźni szansę daj…
książkę otwórz - wyobraźni szansę daj…
W dniach od 3-7 listopada 2014r. w naszej szkole odbyło się wiele ciekawych spotkań z bajką i baśnią. O tym, że czytanie bajek dziecku wpływa bardzo korzystnie na jego rozwój emocjonalny, uczy je języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, poszerza i pogłębia wiedzę, rozwija wrażliwość, wycisza i ma także moc budowania więzi międzypokoleniowej nie trzeba nikogo przekonywać. Czytanie jest najtańszym sposobem na wychowanie wykształconego, kulturalnego, dobrego i szczęśliwego człowieka. Dzieci uwielbiają czytanie. Od nas wszystkich zależy, czy zaspokoimy ich naturalną potrzebę i gotowość do słuchania baśni i historii, czy też pozwolimy jej zaniknąć wśród agresji i zgiełku reklam i gier komputerowych, elektronicznych gadżetów i medialnego szumu.
W szkole zaklęcia wróżek i czarownic miały swą wielką moc przez cały Tydzień Bajek. Każdego dnia nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarz i zaproszeni do wspólnego czytania rodzice przybliżali postacie z innej bajki w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Mądra szkoła czyta dzieciom”.
Inauguracja wspólnego czytania rozpoczęła się w poniedziałek 3 listopada 2014r. w szkolnej bibliotece. Dzieci wysłuchały baśni ,,O królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach”, obejrzały prezentację multimedialną i ,,pytały lustereczko” o to, kto jest najpiękniejszy na świecie. Dowiedziały się, że nie tylko uroda jest ważna, ale i zdrowie, o które trzeba dbać od najmłodszych lat. Uczniowie obejrzeli również wystawę różnych odmian jabłek, które udało się zebrać dzięki uprzejmości p. Zygmunta Października z Osiny Wielkiej. Wszyscy częstowali się jabłkami, bo tego dnia rozpoczęła się również szkolna akcja promująca zdrowe odżywianie: ,,Jabłko każdego dnia”.
Na koniec odbyło się spotkanie z Piotrem Zającem, absolwentem SP 2 Ziębice, który obecnie jest studentem II roku w PWSZ w Nysie.
Piotr Zając zaprezentował dzieciom sztukę rzeźbienia w owocach i warzywach. Jego pokaz pt.: "Carvingowe Dziubanka" zachwycił dzieci. Chociaż zamiast sałatki z owoców i warzyw wyrzeźbił swym nożykiem bardzo fantazyjne łabędzie i kwiatki, wzbudził wielki entuzjazm i zainteresowanie. Poza tym dzieci przekonały się, ile czasu, cierpliwości i wysiłku trzeba włożyć, aby powstało coś pięknego. Szkoda tylko, że te ,,małe cuda z owoców i warzyw” nie są trwałe. Najbardziej wszystkim spodobała się róża z czerwonego buraka, którą Piotr Zając rzeźbi z mistrzowską precyzją. Ten młody człowiek z wielką i nietypową pasją jest dla dzieci wzorem do naśladowania. Jak sam przyznał, na samym początku nie wszystko od razu mu wychodziło, ale zawziął się i dużo czasu poświęca na rozwijanie swoich zainteresowań. Każdy może tak jak on rozwijać swoje talenty, ale nieraz wymaga to dużego wysiłku.
Kolejnego dnia uczniowie wysłuchali bajki Stanisława Jachowicza, uważanego za jednego z twórców polskiej literatury dla dzieci pt.: ,,Chory kotek”.
W środę do szkoły zawitały krasnoludki, dobre i złe królowe, smoki i wiele innych bohaterów z bajek za sprawą dzieci, które przebrały się w różne postacie i wzięły udział w szkolnym konkursie na najbardziej bajkowy strój. Tego dnia na świetlicy szkolnej zebrały się wszystkie wróżki i czarodzieje, aby wspólnie wybrać i ocenić najlepsze magiczne czapki i różdżki. Dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe przygotowały je wcześniej pod kierunkiem nauczycieli na świetlicy szkolnej. Uczestnicy konkursu musieli zaprezentować swoje własnoręcznie wykonane rekwizyty i wypowiedzieć magiczne zaklęcie. Dużo było przy tym zabawy, emocji i na chwilę wszystkie dzieci mogły przenieść się w świat bajki. Tego dnia odbył się również na świetlicy szkolnej konkurs na strój bajkowy.
Lenka zdobyła III miejsce GRATULUJEMY!!!!
Inne dzieci też miały piękne stroje!
Czwartek był dniem przeznaczonym na czarowanie – eksperymentowanie, aby poprzez pokaz doświadczeń i wspólną zabawę przekazać młodszym kolegom wiedzę o otaczającym świecie i prawach przyrody. Najbardziej jednak serce dzieci podbił Krecik z czeskiej bajki, który bawi i zachwyca już wiele pokoleń.
W piątek ostatniego dnia Tygodnia Bajek bardzo dużo się działo. Po czytaniu "Pinokia" przez Panią Katarzynę Lipską w ramach obchodów Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania zorganizowaliśmy Dzień Zdrowego Gotowania, podczas którego każdy mógł spróbować zdrowej zupy. Następnie przygotowywane było przez uczniów, rodziców i wychowawcę kolorowe, witaminowe soki, kanapki, sałatki ogólnopolskiego programu ,,Śniadanie daje moc”.
Wychowawca składa serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom, którzy aktywnie włączyli się do wspólnego czytania, gotowania oraz przygotowania zdrowego drugiego śniadania w klasie.